Тікұшақ ұшқыштары қалай дайындалады

Осы аптада Азаматтық Авиация Академиясының студенттері тікұшақпен ұшу тәжірибесінен өтеді. Емтихан тапсырып,  диплом алған соң, авиакомпанияларға жұмысқа тұрып, адамдарды құтқарады, өрттерді сөндіреді, жолаушылар мен жүктерді тасымалдайды, бір сөзбен айтқанда - отандық авиацияның игілігі үшін жұмыс істейді. Тікұшақ ұшқыштары жұмыс табатынына күмән жоқ, өйткені салада олардың тапшылығы сақталуда, тікұшақтарды жұмысқа орналастыру 100% құрайды. Мысалы, 2022-2023 жылдарға арналған Eurocopter ЕО 145 және Ми – 8МТВ тікұшақтарының ұшқыштарына қажеттілік тек "Қазавиақұтқару" АҚ, тікұшақ қызметтерін көрсету жөніндегі бірыңғай оператор, 45-тен астам адам. Академия жыл сайын тек 10-11 тікұшақ ұшқышын шығарады. Бұл, әрине, жеткіліксіз. Осы бағытта академия тікұшақ мамандығын дәріптеу бойынша кәсіптік бағдар беру жұмыстарын жүргізуде.
Тікұшақ ұшқыштарын оқу бағдарламасына сәйкес ӘК-нің нақты түрлеріне дайындайды. Алғашқы 2 жылда студенттер теория мен тренажер дайындығынан өтеді. Содан кейін ұшу тәжірибесі басталады. Академия өз паркінде тікұшақ техникасының болмауына байланысты оларды мемлекеттік сатып алу рәсімдері арқылы жеткізушілерден жалға алады.
Тікұшақтарды даярлау мемлекеттік білім беру гранты есебінен жүзеге асырылады. Қазіргі уақытта әуе кемелерін ұшуды пайдалану кафедрасының меңгерушісі Е. А. Оспанов практика базасында және болашақ ұшқыштардан емтихан қабылдайды. Балаларымызға сәттілік тілейміз!